Перспективні думки Українцям Що робить виразкова хвороба

Що робить виразкова хвороба

Виразкова хвороба, або виразка пептики – це рана слизової оболонки шлунка і 12-палої кишки. Коли їх внутрішній захисний шар руйнується, травні соки, які містять соляну кислоту та фермент пепсин, можуть пошкоджувати їх тканини.. Рани можуть з'являтися одночасно і у шлунку, і у 12-палій кишці.

Що відбувається при виразці?

Виразкою шлунка називають захворювання, пов'язане з порушенням слизової оболонки згаданого органу. Стінки шлунка втрачають цілісність через роз'їдання шлунковим соком, внаслідок чого виникають виразки.. Хвороба відноситься до хронічних, для неї характерні типові ознаки, а також періоди ремісії та загострення.

Що відчуває людина, коли у неї виразка шлунка?

Болі при виразці шлунка загострюються особливо після їди. Для виразкової хвороби характерно зниження апетиту, відчуття спраги, часті відрижки. Ускладнена форма патології – прободна виразкова хвороба шлунка – характеризується інтенсивним, яскраво вираженим болем з віддачею в грудину, спину або ключицю.

Чим небезпечна виразкова хвороба?

Стан небезпечний для людини своїми ускладненнями, серед яких кровотеча, прорив стінки шлунка з клінікою перитоніту, рубцеве звуження його пілоричного відділу, злоякісне переродження клітин у пошкодженій ділянці.

Що таке виразкова хвороба та як її лікують?

Виразкова хвороба, або виразка пептики – це рана слизової оболонки шлунка і 12-палої кишки. Коли їх внутрішній захисний шар руйнується, травні соки, які містять соляну кислоту та фермент пепсин, можуть пошкоджувати їх тканини. Рани можуть з'являтися одночасно і у шлунку, і у 12-палій кишці.

Які причини виразкової хвороби?

Серед основних винуватців появи хворобливих ран:

Ця спіралеподібна бактерія викликає виразку шляхом руйнування слизової оболонки, що захищає стінки шлунка та 12-палої кишки. Як тільки бактерія пошкодила слизову оболонку, кислий шлунковий сік проникає крізь її делікатне покриття. Разом із бактерією шлунковий сік дратує слизову оболонку, що призводить до появи болючих ран.

Встановлено, що у більш ніж 90% випадків виразка дванадцятипалої кишки розвивається через цю бактерію. За поява ран у шлунку Хелікобактер несе відповідальність у 60-80% випадків.

  • Тривалий прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як аспірин, ібупрофен, напроксен.

Один з ферментів, що виробляються нашим організмом, виробляє речовину, яка захищає слизову оболонку шлунка від впливу кислотного соку. Нестероїдні протизапальні препарати знижують або блокують вироблення цього ферменту. Через це прийом нестероїдних протизапальних засобів щодня або кілька разів на тиждень підвищує ризик розвитку виразки дванадцятипалої кишки та шлунка.

  • Рідкісні злоякісні або доброякісні пухлини у шлунку, 12-палій кишці або підшлунковій залозі, відомі як синдром Золлінгера-Еллісона.

У людей, які страждають на цей синдром, причиною розвитку виразки може бути пухлина. Вона виробляє велику кількість гастрину – гормону, який посилює вироблення шлункового соку. Надмірна кількість соку провокує утворення виразки дванадцятипалої кишки.

Синдром Золлінгера-Еллісона – це дуже рідкісне захворювання, яке діагностується в одному випадку на 1 мільйон людей. Це порушення частіше зустрічається у чоловіків віком від 30 до 50 років.Також у групі підвищеного ризику знаходяться діти, чиї батьки страждають від множинної ендокринної неоплазії 1 типу.

Причини виразки шлунка та дванадцятипалої кишки не обмежуються лише трьома вищезгаданими факторами. Розвитку цієї хвороби сприяють куріння, споживання надмірної кількості алкоголю, а також генетична схильність. Однак, за словами фахівців з Медичного університету Південної Кароліни, виразка не є суворо спадковим захворюванням.

Симптоми виразки шлунка та 12-палої кишки.

Найпоширенішим симптомом хвороби є тупий або пекучий біль у шлунку. Болить у верхній центральній частині живота, інколи ж віддає ще й у спину. Характерні ознаки болю при виразковій хворобі:

  • Вона з'являється між їдою або в нічний час, коли шлунок порожній.
  • Швидко зникає, коли людина поїла або прийняла антациди – препарати, які нейтралізують кислоту шлункового соку.
  • Тривалість болю – від кількох хвилин до кількох годин.
  • Больові відчуття виникають, то зникають на кілька днів, тижнів або місяців.

Менш поширені ознаки виразкової хвороби включають:

  • Метеоризм,
  • Відрижку,
  • Неприємні відчуття у шлунку,
  • Поганий апетит,
  • Блювота,
  • Анемію,
  • Втрату ваги.

Навіть якщо симптоми виразки шлунка та 12-палої кишки виявляються слабо – це вагомий привід звернутися до гастроентеролога. У деяких хвороба зовсім не проявляється доти, поки виразка не роз'їсть стінки кишечника. У результаті хворий може зіткнутися з проривом кишки та кровотечею.

Що буде, якщо не лікувати виразку?

Іноді виразка шлунка та дванадцятипалої кишки призводить до дуже серйозних ускладнень, включаючи:

  1. Кровотеча через руйнування кровоносних судин у шлунку та тонкому кишечнику,
  2. Проведення (прорив) у шлунку або кишечнику,
  3. Закупорка, через яку їжа не зможе просуватися зі шлунка в кишечник,
  4. Перитоніт – запалення оболонки, що вистилає черевну порожнину.

При виявленні кожного з цих ускладнень пацієнта направляють термінову операцію.

Діагностика виразкової хвороби.

Перед проведенням діагностичних процедур лікар аналізує медичну історію пацієнта. На прийомі обов'язково слід згадати про нестероїдні протизапальні препарати, якщо такі приймалися.

Переважним методом діагностики виразкової хвороби є ендоскопія верхнього відділу травної системи. Під час процедури через рот вводиться тонка гнучка трубка з камерою та підсвічуванням. Завдяки ендоскопії лікар розглядає слизову оболонку стравоходу, шлунка та 12-палої кишки. За допомогою камери фахівець досліджує всі ділянки можливого утворення виразок. Лікар робить знімки, а також має можливість безпосередньо під час процедури зробити біопсію або зупинити кровотечу.

Для того щоб перевірити, чи є у пацієнта Хелікобактер пілорі, гастроентеролог призначає дихальний тест та/або аналіз калу.

Під час дихального тесту пацієнт п'є спеціальний розчин. Потім робиться видих у мішечок, після чого вміст вирушає до лабораторії для дослідження. Якщо рівень вуглекислого газу в досліджуваному зразку вищий за норму, це свідчить про наявність бактерії.

Також пацієнту можуть призначити аналіз калу, який досліджують на наявність Хелікобактеру пілорі.

Лікування виразки шлунка та 12-палої кишки.

Практично при будь-якій виразковій хворобі пацієнту призначають інгібітори протонної помпи (ІПП). Це потужні препарати, що пригнічують дію соляної кислоти, що виробляється в шлунку.Інгібітори приймаються або у вигляді таблеток або внутрішньовенно, якщо пацієнт госпіталізований з виразковою кровотечею. До інгібіторів протонної помпи відносять омепразол, ланзопразол, пантопразол, рабепразол, езомепразол та декслансопразол. За фармакологічним впливом ці препарати практично не відрізняються між собою.

Для досягнення найкращого ефекту протягом 30-60 хвилин після прийому препарату пацієнт повинен їсти. Якщо більше часу, процес загоєння затягується. У гіршому випадку виразка і зовсім не гоїться.

Іноді виразка дванадцятипалої кишки лікується H2-блокаторами – це ще один вид препаратів, які знижують вироблення кислоти. Найпоширеніші H2-блокатори – ранітидин, фамотидин та нізатидин.

Важливу роль при лікуванні виразкової хвороби грає виявлення першопричини. Якщо пацієнт інфікований бактерією Хелікобактеру, йому знадобиться пройти курс лікування антибіотиками. Після цього важливо переконатись, що інфекції більше немає. Якщо причиною утворення виразки є прийом нестероїдних протизапальних препаратів, необхідно відмовитися від них. Гастроентеролог підбере альтернативні ліки, наприклад, ацетамінофен.

Докладніше про лікування виразкової хвороби читайте у цій статті.

Чи потрібна спеціальна дієта при виразці шлунка?

За словами вчених з Американського коледжу гастроентерології, існує багато помилок, пов'язаних із виразкою пептики. Одне з таких – нібито утворення ран стимулює споживання певних продуктів, наприклад, гострої їжі. Окремі групи продуктів можуть дратувати виразку, але тільки у тому випадку, якщо вона вже утворилася. Загалом спеціальна дієта при виразці шлунка не потрібна.

Нагадуємо – головною діагностичною процедурою для виявлення виразки є відеогастродуоденоскопія, яку можна виконати у медичному центрі Персомед.

  1. Peptic Ulcers (Stomach Ulcers), The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases,
  2. Peptic Ulcers, Медицинська University of South Carolina,
  3. Peptic Ulcer Disease, University of Michigan,
  4. Peptic Ulcer Disease, American College of Gastroenterology.

Виразкова хвороба шлунка

Виразкова хвороба шлунка (ЯБР) – хронічна рецидивна патологія, що супроводжується виразковими ураженнями слизової оболонки шлунка. Захворювання спостерігається у 5-15% українців, має прогресуючий перебіг, на тлі якого часто виникають ускладнення, що призводять до тяжких наслідків, аж до інвалідності та летального результату.

У жителів великих міст, захворювання проявляється у 4-5 разів частіше, ніж у мешканців сільської місцевості – це пояснюється особливостями раціону харчування та способом життя. Понад 80% випадків первинної діагностики припадають на молодих людей віком до 40 років. Також захворювання частіше виникає у чоловіків, ніж у жінок – це говорить про його вибірковість.

Волков Євген Олексійович

Головний лікар. Лікар невідкладних станів, кардіолог, терапевт

Вартість прийому

Симптоми та ознаки виразки шлунка

Більшість симптомів виразки шлунка у дорослих і дітей схожі, супроводжуються періодичним загостренням та ремісією. У період загострення, хворий відчуває наростаючий біль в епігастрії, також вона може віддавати під мечоподібний відросток грудини. У деяких випадках, можлива локалізація болю лівіше за білу лінію, а також іррадіація в хребет, ліву половину грудей, поперек і лопатку.

Відразу після вживання їжі можуть спостерігатися гострі болючі симптоми, що наростають протягом півгодини, потім відбувається згасання. В рідких випадках, болі при виразці шлунка практично не відчуваються чи повністю відсутні. Усунути больовий синдром можна за допомогою гарячої грілки або прийому медикаментів: спазмолітиків, антацидів, інгібіторів протонної помпи та інших.

Причини виразки шлунка

Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки

В абсолютній більшості випадків, причиною прояви виразки шлунка стає хеліобактерна інфекція (бактерія H.pylori). Важливу роль прояві грає генетична схильність – більш ніж 40% пацієнтів, є родичі з цією патологією. Ще однією вагомою причиною є прийом нестероїдних протизапальних засобів.

Виникнення та загострення виразкової хвороби шлунка також провокують: ВІЛ-інфекції, цироз печінки, патології сполучної тканини, серця, легень та стресові стани, які каталізують порушення функції захисту слизової оболонки від агресивних факторів, у тому числі: секретованої соляної кислоти, пепсину та жовчних кислот.

Діагностика виразкової хвороби шлунка

Класичним та найефективнішим методом діагностики виразкової хвороби шлунка є ЕГДС (езофагогастродуоденоскопія). Даний метод дозволяє лікарю побачити виразковий дефект безпосередньо у шлунку, визначити на якій стадії знаходиться захворювання, а також визначити його форму: гостра чи хронічна.

Як додаткові діагностичні методи виразки шлунка у дорослих можуть застосовуватись: УЗД ОБП, антродуоденальна манометрія, діагностична лапароскопія, рентгенографія з одинарним або подвійним контрастуванням, а також тести на визначення бактерій H. Pylori.

Важливу роль постановці правильного діагнозу грає диференціальна діагностика від низки захворювань: раку шлунка, синдрому Золлингера-Эллисона і гиперпаратиреоза.

Виразка шлунка: лікування

Як лікувати виразку шлунка визначає лише лікар, на основі даних первинного огляду, показань діагностичного обстеження та результатів аналізів. Головним завданням лікування є максимально швидка та безпечна репарація виразкового дефекту з метою тривалої ремісії до повного усунення патології.

У процесі лікування використовується комплексна медикаментозна терапія, немедикаментозні методи та хірургічне втручання. В екстрених випадках, коли консервативними методами не вдається забезпечити ремісію, застосовується оперативне втручання, що дозволяє видалити уражену ділянку шлунка.

Related Post

Що за одиниця виміру НГ дл?Що за одиниця виміру НГ дл?

При цьому можна використовувати або повну назву одиниці виміру, або її абревіатуруНаприклад, 'нанограм на децилітр' або 'нг/дл'. Після введення одиниці вимірювання, яку потрібно перетворити, калькулятор визначає її категорію, в даному